STOP chorobom wenerycznym!
Sposób zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, choć mają różne podłoża ( bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze) jest ten sam. Niektóre z nich powodują tylko dyskomfort taki jak wysypka lub upławy, niestety są też takie, które zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Czynnikami sprzyjającymi zarażeniu jest częsta zmiana partnera/partnerki, stosunek bez zabezpieczeń (prezerwatyw), a także używki, które ograniczają racjonalne myślenie. W Polsce co roku odnotowuje się ok 20% więcej zachorowań. Liczba chorych jest dużo wyższa, ponieważ część ludzi żyje w nieświadomości o chorobie lub wstydzi się iść do lekarza.
Jak temu zapobiec? Jak rozpoznać objawy? Jak leczyć?
Choroby przenoszone drogą płciową:
Kiła inaczej syfilis wywołana przez bakterię Trempnema pollidum to jedna z najczęściej występujących chorób w Polsce. Do zakażania dochodzi podczas kontaktów intymnych. Często w pierwszej fazie zarażenia choroba nie daje żadnych objawów ( kiła utajona ).
Najczęstszymi objawami choroby są:
- opryszczka na języku, dłoniach i stopach oraz w obrębie narządów płciowych.
- objawy grypopodobne
- powiększone więzły chłonne
Leczenie jest uzależnione od stopnia rozwiniętej choroby i jest bezpłatne bez względu na to, czy chory jest ubezpieczony czy nie. Jeżeli istnieje podejrzenie zachorowania na kiłę najlepiej wykonać test PCR, aby mieć 100% pewność czy jest się nosicielem tej choroby. Leczenie tej choroby odbywa się przez podanie domięśniowo penicyliny przez ok. 30 dni. Dawkę przyjmowanego antybiotyku należy stopniowo zwiększać.
Rzeżączka spowodowana bakterią dwoinki rzeżączki, która rozwija się w ciepło-wilgotnym środowisku. Przenoszone są drogą płciową, ale również można zarazić się poprzez pocałunek z osobą zarażoną ( jeżeli u osoby zarażonej bakterie znajdują się w jamie ustnej).
Najczęstszymi objawami są:
- ropna wydzielina z cewki moczowej
- u mężczyzn ból jąder
- u Kobiet obfite miesiączki, upławy.
Leczenie rzeżączki polega na podaniu antybiotyku (chinolony, azytromycyny. Cefalosporyny,). Nieleczona choroba prowadzi do bezpłodności, natomiast leczona nie daje żadnych powikłań.
Chlamydioza bakteria Chlamydia trachomatis, wywołująca tą chorobę najczęściej nie daje żadnych objawów. Rozpoznanie tej choroby następuje w chwili gdy pojawiają się powikłania takie jak:
- zapalenie cewki moczowej
- u kobiet - zapalenie jajowodów, nadżerka macicy
- u mężczyzn -zapalenie nadjądrza
Choroba najczęściej diagnozowana jest u chorych przed 25 rokiem życia.
Leczenie odbywa się poprzez wprowadzenie odpowiedniego antybiotyku z grupy makrolidów, tertracyklin lub fluorochinolonów.
AIDS wywołana jest wirusem HIV. Niestety choć informacje na temat tej choroby są najbardziej rozpowszechniane, liczba zachorowań stale rośnie. Choroba upośledza (obniża ) układ odpornościowy. Sprawia, że zwykłe przeziębienie staje się groźne dla życia. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny, kontakt z krwią osoby zarażonej, w trakcie porodu i podczas karmienia piersią przez nosicielkę wirusa.
Leczenie polega na wprowadzeniu terapii antyretrowirusowej, która polega na częściowej odbudowie układu immunologicznego oraz zmniejszenie ryzyko rozwoju aids. Taka terapia nie tylko poprawia jakość życia chorego, ale również wydłuża życie osoby zainfekowanej. Pomimo przeprowadzenia licznych badań wciąż nie udało znaleźć się skutecznego lekarstwa na całkowite pozbycie się wirusa HIV.
WZW typu B i C
WZW typu B wywołuje wirus Hepatitis B Virus (HBV) natomiast WZW typu C wirus Hepatitis C Virus (HCV). Jest to choroba zakaźna przenoszona drogą nie tylko płciową, ale również przez kontakt z krwią. Przed wirusem HBV chronią nas szczepionki, niestety nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku chroniącego nas przed wirusem HCV. Choroba nie daje żadnych objawów. Po wywiadzie z chorymi okazało się , że większość pacjentów z tym wirusem odczuwa zmęczenie, rozdrażnienie, senność oraz cierpi na depresję. W celu zdiagnozowania choroby należy wykonać diagnostyczne badanie na obecność materiału genetycznego. Leczenie polega na wprowadzeniu terapii interferonowej. Chory powinien zmienić dietę oraz częściej odpoczywać.
Opryszczka za jej rozwój odpowiedzialny jest wirus Herpeswirus HSV-2. Do objawów opryszczki w pierwszej fazie pojawiają się czerwone wykwity. Inne objawy, które mogą towarzyszyć chorobie to: gorączka, powiększone więzły chłonne, swędzenie i ból skóry. Stosuje się leczenie objawowe.
Grzybica pochwy (canddida albicans) nosicielami mogą być zarówno mężczyźni jak i kobiety. Objawy jakie mogą sugerować grzybicę to swędzenie i pieczenie okolic intymnych oraz upławy.
Czynnikiem wywołania choroby jest:
- zła higiena intymna
- nie używanie prezerwatyw
- źle dobrana bielizna
- korzystanie z publicznych łazienek
- po antybiotyku
Leczenie polega na zastosowaniu maści oraz globulek dopochwowych. W większości przypadków jest całkowicie wyleczalna i nie w powoduje żadnych powikłań. Terapia powinna być zastosowana zarówno u chorego jak i u partnera/ partnerki.
Rzęsistkowica ( trichomonas vaginalis ) pasożyt znajdujący się w cewce moczowej lub w pochwie. Pasożyt atakuje częściej kobiety. W trakcie choroby mogą występować upławy, brzydki zapach, częste oddawanie moczu oraz ból podbrzusza. Pozbycie się pasożyta polega na wprowadzeniu odpowiedniego antybiotyku. Podobnie jak inne choroby przenoszone drogą płciową, nieleczone stają się groźne dla życia i trudniejsze w wyleczeniu. Dlatego warto przezwyciężyć wstyd, związany z pójściem do lekarza.
Piśmiennictwo:
Świat zdrowia, wydanie 128 str. 41-42