Śpij dobrze - pokonaj bezsenność !
Jeden baranek, drugi baranek, trzeci baranek.. ta wyliczanka nie jest Ci obca? Badania wskazują, że na bezsenność cierpi nawet 30% populacji. Osoby, których dotkneła insomnia najcześciej skarżą się na problemy z zaśnięciem, brak ciągłości snu oraz zbyt krótki sen. Takie zaburzenia mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie nie tylko dzień po nieprzespanej nocy.
Sen ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego i efektywnej pracy mózgu. Wystraczy 24-godzinna przerwa od snu, a następnego dnia nasza zdolność zapamiętywania zmniejsza się o 40%! W trakcie snu zachodzą niezwykle ważne procesy niezbędne dla regeneracji organizmu oraz prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Wykazano nawet zależność między długością snu a wartością BMI. Chcesz być szczupły? Wyśpij się. Niewyspanie prowadzi do zmniejszonej chęci podejmowania aktywności fizycznej, gorszej tolerancji glukozy, zaburzenia leptyny skutkiem czego jest nadmierne podjadanie.
Jedną z przyczyn bezsenności jest nadpobudliwość układu współczulnego. Stres, nieodpowiednia dieta, używki, praca, zaburzenie rytmu dobowego, problemy hormonalne, depresja to wszystko nie dość, że utrudnia relaks, a wprowadza nasz organizm w stan ciągłej gotowości.
Jak sobie pomóc?
Podstawową rzeczą jaką powinniśmy wykonać w celu poprawienia jakości snu to wyregulować rytm dobowy. Weźmy przykład z ludzi żyjących setki lat temu, kiedy nie było jeszcze elektryczności a ich sen regulował wschód i zachód słońca. Sztuczne oświetlenie zaburza sekrecję melatoniny oraz innych hormonów odpowiedzialnych za sen. Przynajmniej 2-3 godziny przed snem odłóż telefon, wyłącz telewizor, weź gorącą kąpiel, przeczytaj ciekawą książke z kubkiem gorącej ( najlepiej ziołowej np. melisy) herbaty. Zrelaksuj się po ciężkim dniu. Niebieskie światło, które imituje ekran twój mózg odbiera jak światło dzienne, jeśli zależy Ci na śnie, na prawdę warto z niego zrezygnować.
Co najmniej 6 godzin przed snem zrezygnuj z kofeiny ( pamiętaj kofeina to nie tylko kawa ), 3 godziny przed snem zjedz lekkostrawną kolację ( słynna godzina 18:00 to nie jest odpowiednia pora na kolację jeśli kładziesz się spać o północy, ciężko zasnąć z uczuciem pustki w żołądku). Czy wiesz, że banany zawierają tryptofan które organizm przekształca w serotoninę, która jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnym za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia?
W celu wyregulowania rytmu dobowego śpij przynajmniej 6 godzin, staraj się budzić i chodzić spać o tej samej porze i unikać drzemek w ciągu dnia, jeśli już takiej potrzebujesz postaraj się, żeby nie była ona dłuższa niż 20 minut (badania mówią, że 20 minutowa (nie dłuższa) drzemka pobudza bardziej niż kawa).
Wciąż nie możesz spać?
Jeśli spełniłeś już podstawy i nadal nie możesz zasnąć warto pomyśleć o ziołach i suplementach, które mogą Ci w tym pomóc. Postaw na parapecie kominek zapachowy do którego zakroplisz kilka kropel olejku z lawendy. Przygotuj napar z kozłka lekarskiego (waleriany), która uspokaja i likwiduje problemy ze snem. Możesz sięgnąć również po gotowe suplementy w których zawarte są mieszanki ziół pomocnych w zaburzeniach snu.
Na pewno znana jest Ci także melatonina, czyli hormon snu. Najwięcej melatoniny uwalnia się między 24:00 a 3:00, jeśli twój tryb snu jest rozregulowany może warto pomyśleć o suplementacji? Wystarczy nawet 1mg melatoniny żeby już odczuć pozytywny wpływ na jakość snu. Melatonina nie jest wskazana dla wszystkich, dlatego dowiedz się wcześniej czy twój stan nie jest przeciwskazaniem do jej zażywania.
Mniej znany jest tryptofan, który ma bardzo duży wpływ na produkcję melatoniny. Jego niedobór może prowadzić do bezsenności, przejadania się i przygnębienia.
Pomijając drogę farmaceutyczną, idealnym pomysłem na lepszy sen jest odpowiednio dobrana poduszka. Zapewni ona nie tylko głęboki sen, ale również naturalną pozycję kręgosłupa który nie będzie obciążony. Bogaty wybór takich poduszek znajdziemy w sklepie medycznym. Nowością którą można zobaczyć w salonie ortopedycznym w Białymstoku są ekologiczne poduszki wypełnione orkiszem i lawendą. Świetnie nadają się dla osób które chcą poczuć naturę
Już wiesz jakie kroki poczynić, aby polepszyć jakość snu, a zarazem jakość swojego życia. Nam nie zostało nic innego jak życzyć Ci - dobranoc!
Źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/tryptofan-wlasciwosci-niedobor-i-nadmiar-dawkowanie-odchudzanie
http://nabezsennosc.pl/artykul/dlaczego-nie-spiac-tyjemy/
http://www.imma-polska.pl/jednostki-chorobowe/stres/bezsennosc/
http://www.medonet.pl/badania,serotonina,artykul,1686633.html